Zamówienia i pytania o produkty prosimy składać mailowo lub telefonicznie.

Pellet

Czym jest pellet i jakie jest jego zastosowanie?

Jest to ekologiczne biopaliwo stałe do kotłów mu przeznaczonych (wtedy urządzenia mają największą sprawność), nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do jego spalania), piecyków pelletowych, kóz na pellet, do kotłów zgazowujących drewno oraz innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe.

Wykorzystuje się je jako paliwo podstawowe, startowe albo uzupełniające w spalaniu węgla czy też typowego drewna.

 

Z czego powstaje?

Jako produkt grzewczy, należący do biopaliw, najczęściej na rynku występuje pelet drzewny, produkowany z drewna iglastego bądź liściastego o średnicy 6-8 mm. O wiele rzadziej występują bardziej egzotyczne mieszanki. Do jego produkcji może być również używana trawa, łuska owsiana lub słonecznikowa. W zależności od rodzaju materiału i temperatury suszenia, może mieć ciemny lub jasny odcień oraz wartość opałową od 12000 J/kg do 21000 J/kg.

 

Jakie są normy peletu?

Dla urządzeń grzewczych dedykuje się pellet pochodzenia drzewnego. Wysoką jakość tego biopaliwa potwierdzają certyfikaty opierające się na normie EN ISO 17 225-2:2014. Najwyższa jakość/powtarzalność potwierdzona jest certyfikatami ENplusA1 oraz DINplus. Ogólnie mówiąc, jeśli posiada on wyżej wymieniony certyfikat, możemy zakładać, że jest to produkt wysokiej jakości. Jednak istnieją producenci, którzy posiadając własne i powtarzalne źródło trociny oraz wysokiej klasy sprzęt do produkcji biopaliwa, wytwarzają bardzo dobrej jakości produkt nieposiadający certyfikatu. W przypadku zakupu tego rodzaju biopaliwa warto zaufać sprawdzonemu dostawcy.

 

Popularność i możliwości zastosowania pelletu

Jest bardzo szeroko używany w Europie Zachodniej, na przykład w Danii, Szwecji, Austrii, Niemczech i Włoszech. Jego zalety od wielu lat dostrzegają również klienci w Polsce. Stosowane jest do rozmaitych budynków, w tym mieszkalnych, przemysłowych, biurowych i publicznych oraz gospodarskich.

 

Dlaczego warto go stosować?

Istnieje wiele powodów, dla których warto wykorzystywać to biopaliwo. Jest czyste, ekologiczne i całkowicie nieszkodliwe dla środowiska dzięki zerowej emisji dwutlenku węgla – jego ilość, emitowana do atmosfery podczas spalania biomasy, jest równa ilości CO2 pochłanianego przez rośliny podczas ich wzrostu.

Urządzenia na pellet mają nie tylko niską emisję gazów, ale także wysoką sprawność, a ze względu na niskie koszty tego biopaliwa, ogrzewanie nim jest nie tylko ekologiczne, ale również tanie.

Ogrzewanie budynków za jego pomocą jest równie łatwe, podobnie jak w przypadku bezobsługowych kotłów olejowych. Wymiana kotła (lub samego palnika) nie wymaga zmiany już istniejącej instalacji, a co najważniejsze koszt inwestycji w kocioł zwraca się w kilka sezonów, a w przypadku nagrzewnicy powietrza nawet w jeden sezon.

Pelet jest o paliwem ekologicznym należącym do grupy odnawialnych źródeł energii, co jest istotne dla świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy wyliczaniu współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną.

 

Zalety/korzyści:

  • Ekologiczne paliwo – „zerowa emisja”.
  • Tanie i powszechnie dostępne paliwo.
  • Łatwe w transporcie, magazynowaniu oraz użyciu.
  • Brak przykrego zapachu oraz brudzącego kurzu.
  • Stosunkowo niskie koszty ogrzewania.
  • Paliwo odporne na samozapłon.
  • W procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który może stanowić nawóz organiczny.
  • Dodatkowe punkty przy wykonywaniu charakterystyki energetycznej budynku.
  • Możliwość zaanektowania nietypowej przestrzeni na zbiornik paliwa.

 

 

W jakich opakowaniach można go zakupić?

przykładowe opakowanie

Przede wszystkim kupić go można w szczelnych workach foliowych (masą od 15 do 25 kg) pakowanych na drewniane palety (około 1000 kg) oraz w big bagach (1000 kg). Pakowany na palety jest najczęściej ochraniany przed złymi warunkami atmosferycznymi przez kaptur foliowy lub folie stretch. Najczęściej dostarcza się go małymi ciężarówkami dostawczymi wyposażonymi w windę. Kierowca za pomocą paleciaka wciąga biopaliwo na wskazane miejsce. Można wykupić usługę zaniesienia go bezpośrednio do kotłowni. Kierowcy mogą również odebrać stare palety oraz worki foliowe i strech/kaptury.

 

Jak należy go przechowywać?

Większość producentów zaleca, aby przechowywać biopaliwo w miejscu suchym i nienarażonym na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Niektórzy dopuszczają jego przechowywanie na zewnątrz, ale tylko 6 miesięcy od zakupu i tylko wtedy, jeżeli został zapakowany w fabryczne kaptury.

Worki pelletu powinny zostać umieszczone na drewnianych paletach.

 

Ile pelletu potrzeba, by ogrzać dom?

W klimacie umiarkowanym, przy mroźnych zimach:

  • dla domu o powierzchni około 50 m2 zużycie sezonowe wynosi około 2 ton.
  • dla domu o powierzchni około 100 m2 zużycie sezonowe wynosi około 4-5 ton.
  • dla domu o powierzchni około 150 m2 zużycie sezonowe wynosi około 5-6 ton.
  • dla domu o powierzchni około 200 m2 zużycie sezonowe wynosi około 7-8 ton.

 

Jak często należy uzupełniać kocioł?

Częstotliwość uzupełniania jest uzależniona od mocy palnika oraz pojemności zbiornika. Średnio jeden zbiornik wystarcza na około 2-7 dni. Planując budowę kotłowni warto zaplanować miejsce na zbiornik/pomieszczenie na biopaliwo. Może on być tak duży, że ładować się go będzie raz na sezon.

 

Jak często trzeba wygarniać popiół?

W zależności od używanego peletu oraz mocy urządzenia, wybieranie popielnika należy wykonywać od kilku razy w roku do kilku razy na dobę.

 

Dlaczego pellet jest „podwójnie ekologiczny”

Pomijając zerową emisję, biopaliwo to najczęściej wytwarza się z drewnianych odpadów, jakim są trociny. Odpad ten powstaje w wyniku wytworzenia produktów takich jak podłogi, stolarka drzwiowa i okienna, architektura ogrodowa i wiele innych, wykorzystujących drewno do produkcji. Dzięki przerobieniu trocin na produkt grzewczy, zostają ona poddane swoistemu recyklingowi, sprawiając, że jest to produkt jeszcze bardziej ekologiczny.

 

Czy kocioł na pellet jest cichy?

Urządzenia tego typu spełniają wszelkie normy dotyczące hałasu. Jednak są trochę głośniejsze niż np. kotły gazowe, ponieważ czasem słychać dozowanie paliwa oraz nadmuch wentylatora.

 

Czy kotły są bezpieczne?

Urządzenia spełniają wszelkie europejskie normy dotyczące bezpieczeństwa. Kotły Orte mają aż 4 systemy bezpieczeństwa, które chronią użytkowników przed pożarem.

Sprawdź również normy peletu.

cookie-consent::texts.alert_settings