Panele fotowoltaiczne są tymczasowo niedostępne.

Nagrzewnice

19 listopada 2020

Budynki gospodarcze

Tanie ogrzewanie budynków gospodarczych

Budynki gospodarskie to z reguły słabo ocieplone, wysokie obiekty, o dużych kubaturach zaś konwencjonalny system ich ogrzewania ( kotłownia + system grzejników) wymaga bardzo dużych nakładów finansowych zarówno przy załatwianiu przyłączy, wykonaniu systemu, bieżącej eksploatcji jak i serwisie.

Warto pamiętać, że ciepłe powietrze przemieszcza się ku górze. Różnica na 1 metrze w górę to około 2,5 °C. Przy słabo ocieplonych obiektach powoduje to ogromne straty ciepła przez dach.

Ponadto w przypadku ogrzewania konwencjonalnego temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 0°C (zamarznięcie wody może zniszczyć instalację). Generuje to kolejne koszty związane z nadzorem i ciąglą pracą systemu, co w przypadku budynków, które wymagają jedynie okresowego ogrzewania jest poprostu przepuszczaniem pieniędzy przez komin.

Przy ogrzewaniu konwencjonalnym, wymagana jest ciągła praca urządzeń. Temperatura w pomieszczeniu nie może spaść poniżej 0°C (a praktycznie 5°C), gdyż spowoduje to zamarznięcie wody w instalacji i w konsekwencji jej zniszczenie. Powstaje, zatem problem nadzoru systemu i niepotrzebnych kosztów ciągłej pracy. Budynki rolnicze wymagają często jedynie okresowego ogrzewania, niejednokrotnie tylko kilka godzin dziennie. W pozostałym okresie temperatura może spadać poniżej 0°C ponieważ nagrzewnice na pellet, mogą być przechowywane nawet w kilkudziesięciostopniowym mrozie, bez szkody dla ich funkcjonowania.

Instalacja nagrzewnic  w istniejących budynkach jest niekłopotliwa. Ponadto cyrkulacja powietrza spowodowana pracą wentylatora zapobiega zbieraniu się ciepłego powietrza pod sufitem dodatkowo bardzo pożądanym efektem przy zastosowaniu tego typu urządzeń jest wysuszanie ścian budynków co powoduje redukcję nalotów grzybiczych, które negatywnie wpływają zarówno na ludzi i zwierzęta, jak i na budynki.

Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania budynków gospodarczych wskazane jest zastosowanie jak najtańszego paliwa. Podczas, gdy ceny standardowych paliw, takich jak gaz płynny, olej opałowy oraz węgiel gwałtownie rosną, idealnym rozwiązaniem wydaje się być powszechnie stosowany pellet.

 

Urządzenia należy dobierać w zależności od kubatury, ocieplenia i zapotrzebowania na temperaturę we wnątrz. Standardowo w budynkach można zakładać zapotrzebowanie 1 kW na 25m3.

Zużycie pelletu przy pracy maksymalnej nagrzewnicy 130 kW  to 25,25 kg/h, a nagrzewnicy 250 kW to około 50 kg/h. Koszt tony pelletu (cena z lata 2016)  to około 850-950 zł brutto/tona, chyba że zamawia się 24 tony na raz (ale wtedy trzeba pamietać o wózku widlowym do rozładunku) wtedy koszt pelletu to około 670 zł netto/tona.

Należy jednak pamiętać, że żeby obliczyć zapotrzebowanie na pellet nie wystarczy wiedzieć ile urządzenie spala pracując w mocy maksymalnej, ponieważ urządzenie nigdy nie chodzi non stop na maxa, a zużycie pelletu określone jest przy pracy maksymalnej. Urządzenie można np. tak ustawić, żeby automatycznie włączało się o określonych porach lub aby utrzymywało określoną temperaturę.

Np. w hali 12m x 24m x 4m standardowo ocieplonej nagrzewnica Orte Power 130 kW pracuje w mocy maksymalnej w sumie około 3 godzin dziennie  przy pracy jednozmianowej), czyli ogrzanie hali ok 1200 m3 zimą kosztuje max: 50 zł netto/dziennie (ceny z sezonu 2015/2016).

W skład zestawu wchodzi nagrzewnica z palnikiem, sterownik, podajnik i zasobnik. Standardowo nagrzewnica zwieńczona jest czopuchem, ale cena zawiera indywidualne dopasowanie czopucha do potrzeb klienta. Mogą to być np 3 lub 2 wyjścia, ale należy wziąć pod uwagę spręż powietrza jakie wytwarza urządzenie, no i potrzeby- np jak długa jest hala, czyli jak daleko należy dostarczyć ogrzane powietrze.